Csomózási technikák
Az autentikus, kézzel készült keleti szőnyegek varázsa abban is rejlik, hogy nem csak a színviláguk és mintájuk változatos, hanem maga a készítési folyamat is. A készítési technikák régiónként és vallásonként eltérőek lehetnek, de három fő típust különböztetünk meg egymástól. Csomózott szőnyegek, Kilim szőnyegek és szumák szőnyegek.
Gördesz csomó
A Gördesz csomózás, avagy Török csomózás a keleti szőnyegek készítésének egyik legelterjedtebb módszere. Ez a technika a gyapjúfonalak kétrétegű hurokkal való megerősítését jelenti a két felvetőszál között. Ez a típusú csomózás eredményezi a legtartósabb szőnyegeket.
Szenné csomó
A Szenné csomózás, avagy Perzsa csomózás a második leggyakrabban alkalmazott technika, amely különösen finom és precíz munkát igényel. Itt a fonal először körbeöleli az egyik felvetőszálat, majd áthalad a mellette lévő alatt, ezután pedig erőteljesen meghúzzák. Ezzel a technikával összetett és részletgazdag mintákat tudtak a szőnyegeken megjeleníteni.


Kilim technika
A Kilim technika egy tradicionális, szövött szőnyeg készítési módszer, amely főleg Perzsiából és a Kaukázus területéről származik. A kilim szőnyegek egyedülállóak abban a tekintetben, hogy nem tartalmaznak csomókat, helyette a színes fonalat közvetlenül a felvetőszálra szövik. Ez a technika lehetővé teszi a könnyű és rugalmas, mégis tartós szőnyegek készítését, viszont általában csak egyszerűbb geometriai mintákat tudnak így megjeleníteni.
Szumák technika
A Szumák, a kilimhez hasonlóan szövött szőnyeg, de a készítési technikája különbözik, mert itt a fonalat a felvető szálak köré tekerik, nem pedig azokon keresztül szövik. A szumák szőnyegek jellemzője a textúrájukban és mintázatukban rejlik. A szövési technika lehetővé teszi a bonyolultabb és részletesebb mintázatok kialakítását, így a szumák szőnyegek gyakran tartalmaznak összetett motívumokat. Ezen felül a szumák szőnyegek vastagabbak és strapabíróbbak a kilimekhez képest.
