Kiemelt termék
Kiemelt cikk
Nyitva: H-P 10-18
Közösségünk
Hírlevél

Szeretne elsőként értesülni híreinkről? Havonta maximum 2-4 emailt küldünk és természetesen bármikor pillanatok alatt lemondhatja.

4. rész – Színek eredete

Keleti szőnyegek színei és jelentéseik.

A csomózás megkezdése előtt a gyapjúszálakat először megfelelő vastagságúra sodorták, majd természetes festékanyagokkal színezték. Ezeket növényekből, ásványokból és állatokból nyerték ki, amik könnyen elérhetőek voltak a nomádok számára. Ez a folyamat nem csak színt, de védőréteget is adott az amúgy igen kényes gyapjúnak, ami így akár évszázadokon át megőrizheti pompás fényét és állapotát.

Színesre festett gyapjúk száradás közben.

A XIX. század közepén a városi szőnyegekben megjelentek a szintetikus festékek. Ezek lényegesen felgyorsították a színezési és előkészítési folyamatot, de sosem tudták azt a minőséget produkálni, amit természetes társaik, ezért azokról most nem beszélünk.

Festékpor készítése.

A színek nagy jelentőséggel is bírtak, mivel mindegyikük mást szimbolizál. A leggyakrabban előforduló színek:

Kék

A kék színhez főként indigó növényt használtak, de előfordult ásványok felhasználása is, mint például a lapis lazuli és a türkiz. Ezen anyagok használata lehetővé teszik a kék szín széles palettájának megjelenítését.

Kék szín jelentése: Kultúránként eltérően jelentheti a magányt, igazságot és a túlvilágot is.

Sárga

A sárga szín eléréséhez főleg növényeket használtak, mint például a kurkuma, aranyvirág, százszorszép vagy sáfrány.

Sárga szín jelentése: A nap színe, hatalmat és dicsőséget jelképez.

Zöld

A zöld színhez szintén leginkább növényi festékeket használtak, mint például a pipacs levél vagy a csalán, azonban sokszor előfordult, hogy a kékhez valamint a sárgához felhasznált anyagokat keverték a zöld szín eléréséhez.

Zöld szín jelentése: A reményt, az életet és a megújulást jelképezi. Mohamed próféta színe, ezért ritkán használják, mert tiszteletből nem szeretnek rálépni.

Érdekesség: Csak az a szőnyegkészítő mester használhat zöld színt, aki már megjárta Mekkát és megvilágosult.

Különböző színű festékporok válogatva.

Barna

A barnát vas-oxidból vagy különböző növények kérgéből és gyökereiből nyerték ki, például dióhéjból és fagyöngyből. Előfordult, hogy állati eredetű színezékkel keverték, például a bíbortetűből kivont kárminsav, ami intenzív vöröses barna színt adott a gyapjúnak.

Barna szín jelentése: A földet és a termőföldet szimbolizálja, valamint a termékenység jelképe is.

Piros

A piros színhez szintén a bíbortetűből kivont kárminsavat használták, amit kiszárítottak, majd porrá őröltek. Ezen felül a hagyma héját is felhasználták a színezéshez.

Piros szín jelentése: Szerencsét és örömöt jelképez, de jelenthet gazdagságot, szépséget és bátorságot is.

Fekete

A fekete szín eléréséhez is többféle megközelítést alkalmaztak. Az egyik módszer a növények elégetése volt, majd az ebből keletkezett hamuval szinte teljesen feketére színezték a gyapjút. Ásványok közül ehhez használtak ólmot és vas-oxidot is.

Fekete szín jelentése: Gyakran csak díszítésként, vagy kontraszt hozzáadásáért használták, de jelenthet kárt, pusztítást és gyászt is.

Előző fejezet
Következő fejezet

Bevezetőnk további fejezetei

Bejegyzés megosztása

Kapcsolódó bejegyzések

Szeretne elsőként értesülni híreinkről? Havonta maximum 2-4 emailt küldünk és természetesen bármikor pillanatok alatt lemondhatja.

Válassza ki, melyik mezőket szeretné látni.
  • Kép
  • SKU
  • Méretek
  • Ár
  • Készlet
  • Kosárba
  • Súly
  • Leírás
  • Egyéb
Kattintson ki az ablakból.
Összehasonlít
Kiemelt termék
Kiemelt cikk